Węgiel ekogroszek czysta energia

Podczas zbliżającej się zimy zazwyczaj zbieramy się do kupna dobrego opału, by ogrzać nasz dom. Jak wiadomo warto kupować opał latem, gdy składy nie mają takiego oblężenia, jest duży wybór co do rodzaju opału oraz co bardzo istotne ceny są niezwykle atrakcyjne. Gdy obudzimy się nawet w szczycie sezonu warto wiedzieć, że składy opałowe dają możliwość dokupienia nawet małej ilości opału, lub gdy korzystamy z węgla umożliwiają zakup węgla workowanego o masie 25kg.

Gdy już wybierzemy odpowiedni punkt opałowy, gdzie chcielibyśmy nabyć nasz opał warto, by było zastanowić się co najbardziej będzie pasowało do naszej instalacji grzewczej. Nawet w dobie najnowszych technologii nadal ponad 70% urządzeń grzewczych stanowią piece węglowe. Węgiel jest najpopularniejszym, a zarazem najłatwiej dostępnym paliwem do ogrzania naszego domu.

Mając tutaj na uwadze powszechny rozwój technologii i ekologii, naprzeciw zapotrzebowaniu klientów został udostępniony węgiel ekogroszek. Jest to węgiel kwalifikowany, który spełnia szereg wyśrubowanych norm dotyczących ekonomii. Pomimo wysokich wymagań co do jakości tego rodzaju węgla jest on przystępny cenowo. Dbając o środowisko możemy śmiało poczynić jakże dla każdego ważne oszczędności.

Węgiel ekogroszek dobry na każdą pogodę

Ekogroszek jest węglem o bardzo wysokiej jakości. Zawiera znikomą ilość siarki oraz cechuje się bardzo niską wilgotnością. Węgiel ten pozostawia znikome ilości popiołu, dlatego cieszy się powszechnym uznaniem. Węgiel ten bezpośrednio po wydobyciu jest rozdrabniany i dodatkowo uszlachetniany, dzięki czemu przy ograniczonej emisji gazów zachowuje swoje wysokie właściwości opałowe. Warto zaopatrywać się w dany węgiel w dobrym składzie opału z racji tego, że węgiel węglowi nierówny i żeby zakupić dobrej jakości ekogroszek musimy mieć sprawdzonego dostawcę.

Węgiel ekogroszek nadal najtańszy z najlepszych

Ceny opału z roku na rok rosną, ale możemy zachować kompromis pomiędzy ekologią jak i ceną opału. Właśnie dzięki ekogroszkowi, który spełnia normy Unii Europejskiej kwalifikujące ekogroszek jako paliwo ekologiczne. Opalanie ekogroszkiem jest nadal dużo tańsze niż gazem czy olejem kwalifikującymi się również jako paliwa ekologiczne. Wielkość ekogroszku waha się pomiędzy 5-25mm. Dzięki swoim właściwościom grzewczym jak i innym parametrom ekogroszek idealnie nadaje się do nowoczesnych pieców. Warto tutaj zaznaczyć, że najlepiej sprawdza się on w piecach retorowych. Są to najwygodniejsze i najekonomiczniejsze piece zasilane węglem ekogroszkiem.

Ekogroszek do pieców retorowych

Piec retorowy jest najwygodniejszym rozwiązaniem przy opalaniu ekogroszkiem. Piec ten wyposażony jest w palenisko bezrusztowe nazywane właśnie retorem. Dzięki wykorzystaniu spalania retorowego uzyskujemy bieżące wykorzystanie danej dawki dostarczonego opału. Opał jest spalany na bieżąco. Piec pobiera dokładnie taką ilość opału jaka jest potrzebna w danym momencie. Dzięki odpowiednio skalibrowanemu sterownikowi uzyskamy dokładnie taką temperaturę jaka nas interesuje. Dzięki temu możemy przez bardzo długi czas utrzymać przyjemne ciepło w domu. Urządzenia te wyposażone są również w automatyczny podajnik ślimakowy, który jeszcze bardziej dozuje dawki węgla do paleniska. Dzięki temu możemy praktycznie uzyskać bezobsługowość danej instalacji grzewczej na długie dni. Wypełniając kosz ekogroszkiem raz na jakiś czas odczujemy niesamowitą wygodę paląc tym rodzajem opału. Nasze wizyty w kotłowni ogranicza się praktycznie tylko do wybrania śladowych ilości popiołu.

Dodatkowo najnowsze urządzenie wzbogacone o najnowsze rozwiązania elektroniczne umożliwią nam kontrolowanie spalania węgla ze względu na warunki pogodowe. Czujniki automatycznie po podniesieniu temperatury na zewnątrz ograniczą proces spalania, tak abyśmy otrzymali maksymalne oszczędności przy jednoczesnym nieograniczaniu się w dopływie przyjemnego ciepła do naszego domu. Nowoczesne rozwiązania tego typu umożliwiają normalne funkcjonowanie domowników nie odciągając ich od bieżących obowiązków. Jest to również niezwykle wygodne ułatwienie dla osób starszych, które nie mogą pozwolić sobie na dorzucania opału co kilka godzin.

Maksymalne wyciskanie oszczędności z palenia węglem ekogroszkiem

Często producenci zalecają dla danego pieca określony rodzaj opału. Warto trzymać się tych parametrów, by zachować żywotność urządzenia. Należy jednak nadmienić, że dopuszczalne w piecach na ekogroszek jest używania także innego rodzaju opału. Jest to świetne rozwiązanie pozwalające poczynić znaczące oszczędności oraz pozwalające wycisnąć z naszego pieca jeszcze więcej.

Węgiel ekogroszek w danych piecach jest paliwem podstawowym. Najczęściej paliwem zastępczym w piecach na ekogroszek jest pellet drzewny. Można tutaj również palić różnego rodzaju zrębkami, lecz należy unikać bardzo smolistych węgli, z racji tego, że niektóre instalacje spalające ekogroszek są bardziej dostosowane do czystego opału. Występuje odwieczna dyskusja czy używać do ogrzewania domu ekogroszku, czy może lepszy będzie pellet. Jak w każdym takim przypadku trzeba powiedzieć to zależy. Jeżeli ktoś posiada ogrzewanie podłogowe, może śmiało użyć pelletu jako paliwa zastępczego. Rada ta jest istotna z racji tego, że pellet daje mniej ciepła na kocioł. Przez to możemy uzyskać znacznie niższe temperatury, które oczywiście mogą wystarczyć do dostarczenia w miarę komfortowej temperatury w pomieszczeniach. Pellet drzewny można wykorzystywać, gdy na dworze nie jest zbyt zimno.

Przy ogrzewaniu podłogowym temperatura w piecu nie musi przekraczać 40°C. Gdy na dworze zaczną się mrozy temperatura w kotle do zapewnienia w miarę komfortowego ciepła będzie musiała osiągnąć 60°C. Nie osiągniemy tego pelletem. Wtedy do wyboru pozostaje nam tylko węgiel ekogroszek. Każdy piec z podajnikiem można doposażyć o akcesoria umożliwiające spalanie innego rodzaju opału. Częstym rozwiązaniem jest wyposażenie pieca ze spalaniem retorowym w dodatkowy ruszt. Dzięki temu będziemy mogli w instalacji palić dodatkowo węglem lub drewnem. Pozwoli nam to na szeroki wybór opału, który będziemy chcieli użyć w danym okresie. Warto wtedy mieć stały kontakt z firmą dostarczającą nam opał. Dzięki temu będziemy mogli w miarę sprawnie w odpowiednim okresie dostarczyć wymaganą ilość paliwa, które jest najbardziej odpowiednie w danym momencie.

Przechowywanie ekogroszku

Przy ogrzewaniu domu ekogroszkiem potrzeba będzie nam trochę miejsca. Kocioł najczęściej wyposażony jest w podajnik ślimakowy z prawej lub lewej strony pieca. Nie trzeba już chyba wspominać o miejscu na składowanie paliwa, ale dotyczy się to już praktycznie każdego rodzaju opału. Węgiel z racji swojej kaloryczności nie musi być składowany w takiej ilości jak chociażby drewno. Węgla zużyjemy dużo mniej. Ważne, żeby w danym pomieszczeniu występowała odpowiednia wentylacja oraz by opał nie był składowany pod sam sufit. Normy zakładają, że musi być to maksymalnie 0,5m od sufitu. Ekogroszek może być składowany również na wolnym powietrzu, lecz od nas zależy, czy chcemy narażać go na wilgoć. Należy pamiętać, że zwietrzały ekogroszek pozostawia więcej popiołu oraz może znacząco zmniejszyć wydajność naszego kotła.

 Skorzystaj z naszej pełnej oferty

Poznaj naszą szeroką ofertę usług oraz towarów

Jesteśmy blisko Ciebie

Sprawdź!