Szybki transport drewna

Drewno jest surowcem ponadczasowym. Wykorzystywane jest w wielu obszarach z racji swojej uniwersalności. Często służy do budowy mebli, opału, konstrukcji płyt wiórowych, zabawek. Nie zapominajmy, że spotykamy się praktycznie na co dzień z wyrobami z drewna w postaci kartek papieru. By odpowiednio obrobić drewno, coś z niego skonstruować, by otrzymać produkt finalny, potrzebny jest surowiec. Czyli najważniejsze jest, aby utrzymać stały dopływ surowca mianowicie drewna. Potrzebny będzie do tego odpowiednio przystosowany transport drewna. Transport dzielimy ze względu na wielkość drewna. Mamy tutaj grubicę do której zaliczamy drewno, gdzie brak jest określonego rozmiaru. Do tej grupy możemy zaliczyć drewno, które ma bardzo duże rozmiary. Drewno małowymiarowe lub drobnicę dużo łatwiej określić. Będzie to drewno, które możemy użyć jako opału, drewno przemysłowe, wszelkiego rodzaju zrębki. Będzie to drewno w przybliżeniu o wymiarach 50x20x8mm. Nie są to zbyt zawężone dane do określenia wymiarów drewna, dlatego pokuszono się o jeszcze większe sprecyzowanie i podzielenie na 3 główne grupy drewna. Dzięki temu każda firma może stosunkowo łatwo określić odpowiedni samochód do przewożenie konkretnej grupy drewna. Drewno dzielimy na:

  • Stos czyli drewno krótkie, jest to drewno o dlugości ponad 2m.
  • Kłoda jest drewnem dłuższym i jej długość wynosi około 6m.
  • Dłużycą będziemy nazywali drewno o wymiarach przewyższających podane długości.

Waga drewna przy transporcie

Kiedyś mieliśmy spory konflikt dotyczący wagi ładunków z racji braku norm w przewozie drewna. Często kierowcy dostawali mandaty spowodowane przeciążeniem poszczególnych osi. Tłumaczyli się często brakiem możliwości określenia konkretnego ładunku podczas załadunku. W lasach nie ma i najprawdopodobniej nie będzie wag określających masę danego ładunku. Ograniczenia przepisami oraz nośnością dotyczą 40t. Największą masę towaru jaką odnotował ITD to 70t. Zaznaczyć tutaj trzeba, że norma 40t dotyczy wagi samochodu wraz z naczepą, a nie samego towaru. Przepisy te zostały uregulowane i od pewnego czasu normy określają gęstość poszczególnych rodzajów drzew do objętości ładunku.

Określone pory do przewozu drewna

Mało kto wie, że transport drewna jest stosunkowo ciężką branżą. Kierowcy przewożąc bardzo duży ładunek często muszę brać pod uwagę warunki drogowe. Umiejętności kierowców niewątpliwie są ponadprzeciętne, lecz w zderzeniu z niesprzyjającymi warunkami drogowymi nawet najlepsi kierowcy mogą utknąć przetrzymując dostawę. Przewóz drewna często jest przekładany z powodu pory roku. Kierowcy obawiają się błotnistej nawierzchni z racji tego, że odbiór drewna najczęściej odbywa się na nieutwardzonych drogach leśnych, gdzie bardzo łatwo o ugrzęźnięcie. Gdy występuje taka potrzeba, często kursy dzielone są z jednego na dwa, bądź nawet więcej.

Wybór naczepy do przewozu drewna

Najczęściej wykorzystywanym środkiem transportu drewna jest naczepa. Jej uniwersalność pozwala na przetransportowanie każdego rodzaju drewna. Trudności natomiast sprawia mała zwrotność naczep. Manewrowanie w lesie na krętych drogach często staje się niemożliwe.

Dużo większą zwrotność ma tutaj wózek sterowany. Niestety nie jest on tak uniwersalny jak naczepa z racji tego, że można na nim transportować jedynie dłuższe kłody oraz dłużycę. Wózek można załadować na skrzynię ciężarówki dzięki temu można zaoszczędzić sporo miejsca, gdy jedzie się bez ładunku.

Wybór wózka widłowego do przewozu drewna

Innym sposobem przewozu jest przewóz drewna za pomocą wózków samosterowalnych. Występują najczęściej w postaci 3 osiowego podwozia. Drewno przewożone w ten sposób jednocześnie staje się elementem nośnym dzięki czemu można ciągnąć lub dowolnie pchać wózek pod obciążeniem. Wózkami samosterowanymi przewozie się również elementy konstrukcyjne mostów. Elementy załadowane na wózek spina się pasami dla zachowania sztywności. W ten sposób załadowany wózek łączony jest przewodami pneumatycznymi oraz elektronicznymi z samochodem. Poprzez połączenie wózka do ciężarówki jest możliwe sterowanie nim. Przednia oś wózka jest sterowalna, a całym zestawem dowolnym momencie można hamować.

Firma transportowa do przewozu drewna

Transport drewna jest bardzo trudną działką. Przy zlecaniu tego typu usług warto posiadać sprawdzoną i doświadczoną firmę. Należy pamiętać, że chociażby najmniejsze przeoczenie w mocowaniu może zakończyć się tragedią. Drewno ma tendencję do poruszania się niezależnie od siebie. Może to sprawiać wielką trudność w manewrowaniu pojazdem. Brak odpowiedniej stabilności może również zostać spowodowany przeładowaniem naczepy. Dlatego warto uwzględnić również wysokość ładunku. Do przewozu drewna potrzeba jest dużo doświadczenia oraz cierpliwości. Warto skupić się na firmach będących na rynku od wielu lat. Dzięki temu będziemy mieli pewność dotarcia przewożonego drewna zgodnie z naszymi wymaganiami na czas.

 Skorzystaj z naszej pełnej oferty

Poznaj naszą szeroką ofertę usług oraz towarów

Jesteśmy blisko Ciebie

Sprawdź!