Rodzaje kotłów na paliwa stałe

Do niepodważalnych zalet ogrzewania domu kotłem na paliwo stałe należy niska cena samego opału w stosunku do innych paliw. Każdy o tym wspomina podczas palenia w kotle na paliwa stałe. Często bierze się pod uwagę również inwestycję. Wspomina się o inwestycji na lata przy każdym zagadnieniu ekologicznym lecz koszty potrafią rosnąć i rosnąć wraz z tą wielką inwestycją na samym początku podczas zakupu całego systemu. Wiąże się to również z przebudową i projektowaniem zagospodarowania terenu zlokalizowanego przy domu z racji rozmieszczenia całego systemu pobierającego ciepło z gleby, w przypadku pomp ciepła. W przypadku wykorzystania gazu bądź paliwa w postaci oleju opałowego potrzeba będzie doprowadzenie odpowiedniego rodzaju instalacji oraz zagospodarowanie gruntu pod zbiornik naziemny, bądź podziemny. Zupełnie inaczej wygląda początkowa inwestycja podczas kupna kotła grzewczego na paliwa stałe. Do wielkich zalet tego rodzaju rozwiązań należy stosunkowo niski koszt kotła oraz wykonanie samej instalacji, nawet jeżeli myślimy tutaj o najnowocześniejszych systemach. Warto tutaj również wspomnieć o powszechnej dostępności paliw stałych takich jak węgiel, drewno, wszelkiego rodzaju pellety oraz brykiety. Wszystko zależne jest od województwa, ale w każdym mieście można znaleźć dobry skład opału, który działa na rynku już od wielu lat i zaopatruje pobliskie miejscowości w odpowiedni rodzaj opału.

Dyskomfort ogrzewania domu

Jak już rozpisujemy się o tak rewelacyjnych zaletach takich jak ekonomia użytkowania, oszczędności pieniężne, zadbanie o ekologię, komfort użytkowania, efektywność cieplną oraz oszczędność miejsca warto by było wspomnieć również o wadach. Do oczywistego dyskomfortu należy na pewno uzupełnianie opału. Nawet, gdy posiadamy odpowiednio skonstruowany podajnik na opał oraz w pełni zautomatyzowane urządzenie, będziemy musieli przynajmniej raz na tydzień zejść i uzupełnić opał. Wszystko będzie oczywiście zależało od warunków pogodowych, gdyż przy kotłach grzewczych starszych konstrukcji częstotliwość ta może przybrać miarę udania się na dół nawet co kilka godzin. Oczywistością w każdym urządzeniu na pewno będzie również to iż trzeba wykonywać okresowe przeglądy. Przeglądem w naszym przypadku będzie tutaj okresowe czyszczenie kotła. Uciążliwe może być również w przypadku używania gorszej jakości opału wybieranie popiołu. Tak jak w większości urządzeń grzewczych potrzebujemy tutaj również miejsca na składowanie opału. W zależności od rodzaju paliwa jakie wybierzemy do ogrzania naszego domu będziemy potrzebowali albo kawałka miejsca pod ścianą w piwnicy w przypadku węgla, lub sporej ilości metrów sześciennych potrzebnych na składowanie drewna opałowego w odpowiednich warunkach.

Wybór kotła do ogrzewania domu

Warto zastanowić się nad rodzajem materiału z jakiego będzie wykonany nasz kocioł. Możemy wybrać między kotłem stalowym jak i żeliwnym. Jeżeli wybierzemy kocioł stalowy musimy liczyć się tutaj z naturalnymi zjawiskami takimi jakim jest korozja. Może ona występować nawet po 5 latach użytkowania kotła. Musimy mieć świadomość, że takowy kocioł zbudowany jest ze stalowych zespawanych ze sobą płyt oraz stalowych rur o odpowiedniej wytrzymałości. Cienka warstwa przy wyższych temperaturach może ulec deformacji, dlatego wybierajmy kotły z jak najgrubszej blachy. Wnętrze kotła izolowane jest od zewnętrznego środowiska specjalnym płaszczem, gdyż nie chcemy by ciepło ogrzewało pomieszczenie w którym znajduje się kocioł. Zewnętrzna część tła wykonana jest z lakierowanej ozdobnej blachy, która nadaje mu estetycznego wyglądu.

Jak nie kocioł stalowy to może żeliwny?

Kotły żeliwna cechują się wyjątkową efektywnością cieplną mimo niewielkich wymiarów. Są one wykorzystywana do spalania koksu. Gdy zostaną odpowiednio zmodyfikowane można w nich spalać gaz lub olej. Co prawda nie są tak narażone na korozję, lecz ze względu na podatność na zmiany temperaturowe, zdarza im się pęknąć. W takim przypadku potrzebna jest wymiana całego elementu kotła. Zupełnie inaczej niż w przypadku, gdy korozja dosięga kocioł zbudowany ze stalowej blachy, gdzie skorodowany element zostaje wycinany i wspawany zdrowy kawałek.

Uniwersalne kotły zasypowe

Najczęściej spotykane kotły w Polsce. Najpopularniejszym rodzajem paliwa w nich wykorzystywanym jest węgiel. Często są wybierane z powodu oszczędności miejsca i oszczędności inwestycji. Te urządzenie charakteryzują się bardzo niskim kosztem zakupu. W najprostszych konstrukcjach, niestety dyskomfort sprawiać może uzupełnianie węgla w momencie jego wypalenia się.

piece_ketrzyn

Zaawansowane kotły z podajnikiem

Jeżeli cenimy sobie wygodę warto, by było pomyśleć nad kotłem z podajnikiem ślimakowym. Możemy w nim spalać węgiel ekogroszek lub pellet. Dzięki temu, że jest to stosunkowo drobny opał, może być on dostarczany do kotła automatycznie za pomocą ślimaka ze zbiornika na opał. Kotły z podajnikiem są już wyposażone w sterowniki, dzięki którym opał dostarczany jest w miarę ustalonych parametrów. Proces spalania jest również automatycznie regulowany, co daje praktycznie bezobsługowość kotła na kilka dni.

Alternatywą kotły na drewno

Również stosunkowo prostymi w konstrukcji, jak w przypadku kotłów zasypowych, są kotły na drewno. Kotły te, dodatkowo posiadają dmuchawę powietrza, a cała konstrukcja jest nieco szersza. Spowodowane jest to większą ilością miejsca jaką potrzebują długie kawałki drewna, które muszą być umieszczone na dość dużej powierzchni. Duże kawałki drewna palą się znacznie dłużej niż te drobniejsze.

Efektywne kotły zgazowujące drewno

W kotłach tego rodzaju spalanie przebiega dwuetapowo. W pierwszym etapie na ruszcie następuje połowiczne spalenie drewna przy ograniczonym udziale tlenu. Następuje po to, by powstające w ten sposób gazy zaczęły spalać się w komorze wtórnej. Jedną z głównych wad tego rodzaju kotła jest potrzeba posiadania zbiornika buforowego na przegrzaną wodę z instalacji. Woda krążąca w instalacji musi mieć wysoką temperaturę, by nie wychłodzić kotła. Niestety utrzymanie temperatury wody na poziomie 80°C powodowałoby krótko mówiąc niekomfortowo wysokie temperatury w pomieszczeniach. Problem ten rozwiązano właśnie zbiornikiem buforowym na przegrzaną wodę z instalacji. Zbiornik ten powinien mieścić od 500 do nawet 2000 litrów wody. Instalacja o tej pojemności nawet po zakończonym cyklu grzewczym, w obiegu będzie utrzymywała wodę o odpowiedniej temperaturze przez bardzo długi czas. W kotłach zgazowujących drewno powinno się używać dobrej jakości drewna nie przekraczającego 20% wilgotności.

Prosty kocioł z górnym spalaniem (updraft)

Kotły górnego spalania są najtańszymi kotłami z racji tego, że mają najprostszą konstrukcję oraz są najbardziej uniwersalne. Ich wadą jest spalanie całej objętości zasypanego paliwa na ruszcie. Ich moc zależy bezpośrednio od tego ile paliwa wrzuci się na żar. Kotły te spalają paliwo, które wrzuci się na ruszt, a spaliny przepływają bezpośrednio na całej szerokości spalanego paliwa. Trzeba przyznać, że najprawdopodobniej z racji ceny i uniwersalności danych kotłów stanowią praktycznie 70% rynku kupowanych kotłów.

piece_ketrzyn

Oszczędny kocioł z dolnym spalaniem (downdraft)

Bardziej efektywną konstrukcją jest kocioł z dolnym spalaniem. Spalana jest tutaj jedynie porcja paliwa znajdująca się bezpośrednio nad rusztem. Kolejne porcje paliwa są stopniowo wypalane. Daje to sporą oszczędność i możliwość utrzymywania stałego dopływu ciepła przez dłuższy czas. W tym przypadku spaliny nie przepływają przez cały ruszt przeciskając się przez całą długość używanego paliwa. Spaliny w tym przypadku przepływają jedynie przez część rozżarzoną paliwa uwalniając się stopniowo. Występuje tutaj zjawisko dopalenia w miejscu, gdzie znajduje się żar. Kotły te cechują się dzięki temu dużo większą efektywnością, dłuższą pracą działania, ekonomią oraz ekologią.

piec_ketrzyn

 Skorzystaj z naszej pełnej oferty

Poznaj naszą szeroką ofertę usług oraz towarów

Jesteśmy blisko Ciebie

Sprawdź!