Pellet drzewny ekologiczne ogrzewanie

Jak zawsze chcemy się uchronić przed nadchodzącymi mrozami. Może i na dworze wystarczy ciepła kurtka i czapka, ale jednym z ważniejszych elementów jest ogrzanie własnego domu. Mieszkańcy bloku nie mają takiego problemu, oni płacą za ciepło cały rok. Ty jako dumny posiadacz własnej ziemi musisz co sezon jednak ogrzać troszkę więcej niż 36m2 mieszkania. Jak zapewne już wiesz warto znaleźć sprawdzony działający od lat skład opału. Dzięki temu będziemy wiedzieć, że paliwo, którego używamy do ogrzania naszego domu jest najwyższej jakości. Zadbamy tym samym o żywotność naszego urządzenia grzewczego.

Rynek cały czas jest zdominowany przez węgiel, praktycznie 70% polskich domostw używa tego typu paliwa. Nie mówimy już tutaj o węglu wykorzystywanym w przemyśle. W końcu mamy ogromne złoża tego surowca i głupotą byłoby go nie wykorzystywać na nasze potrzeby. W dzisiejszych czasach nastała moda bycia Eko. Dostawcy węgla zadbali o jak najmniejsze wydzielanie związków siarki do atmosfery tworząc różne odmiany węgla. Chcąc być z Eko za pan brat możemy wybrać węgiel ekogroszek, który spełnia wszystkie normy ekologiczne oraz normy paliwa kwalifikowanego. Coraz większą popularność zdobywa również pellet z racji tego, że możemy go wykorzystywać do palenia w piecach na ekogroszek. Nowoczesne piece potrafią przetwarzać zamiennie różne rodzaje paliwa i gdy mamy taką możliwość czemu nie spróbować paliwa jakim jest pellet drzewny.

Pellet drzewny dawka ekologii

Pellet uchodzi za jeden z bardziej ekologicznych paliw do ogrzewania naszego domu. Do niedawna był to materiał opałowy dostępny tylko nielicznym. Dużo szerzej paliwo te zasilało domy naszych zachodnich sąsiadów. Od kilku lat pellet cieszy się coraz większym zainteresowaniem również i w Polsce. Pellet są to granulki uzyskane ze sprasowania odpadów drzewnych takich jak trociny. Wymiary jakie osiągają granulki wahają się w przedziale 5-8mm. Granulki są najczęściej uzyskiwane ze sprasowanych trocin drzew iglastych. Zdarzają się również pellety z drzew liściastych lecz nie jest to już tak powszechne. Najczęściej stosuje się hybrydy wykorzystywanego materiału. Drzewo iglaste stanowi około 70% pelletowego granulka, reszta granulatu to materiał pozyskiwany z drzew liściastych. Aby uzyskać odpowiedniej jakości pellet trzeba stosować odpowiednie proporcje jak i rodzaj wykorzystywanego drewna. Drzewa twarde mają lepsze właściwości opałowe natomiast znacznie mniej ligniny. Drzewa miękkie zawierają znaczne ilości ligniny np. świerk. Dzięki sprasowaniu uzyskuje się materiał o wilgotności nie przekraczającej 12%. Zyskanie zlepienia materiału uzyskuje się dzięki ligninie występującej naturalnie w drewnie. Dlatego nie potrzeba do wytworzenia pelletu używać dodatkowych środków lepiących. Lignina zlepia zrąbki na zasadzie naturalnego kleju. Pellet zyskuje swoją popularność również przez swoje właściwości cieplne, gdzie jego wartość opałowa waha się w granicach 20 MJ/kg. Pozostawia on również znikomą ilość popiołu w porównaniu do innych materiałów opałowych.

Łącz moc z ekologią. Pellet i ekogroszek

Pod względem ekologiczności najczęściej porównuje się go do oleju opałowego, który niestety jest coraz droższy. Cena praktycznie deklasuje olej opałowy jako główny zamiennik pelletu. Pomijamy tutaj procesy, które musza nastąpić przy produkcji oleju opałowego, która nie są już tak przyjazne dla środowiska. Głównym konkurentem pelletu stał się tutaj węgiel ekogroszek. Spór trwa cały czas (pellet vs ekogroszek). Producenci na szczęście wychodzą naprzeciw zapotrzebowania rynku i swoją ofertę poszerzają o piece umożliwiające wykorzystywanie oba rodzaje materiałów opałowych.

Wygoda palenia pelletem drzewnym

Pellet często jest wykorzystywany w rolnictwie przy hodowli zwierząt. Cechuje się on wysoką absorbcją wody co daje mu możliwość zastąpienia trocin lub słomy. Dzięki wykorzystaniu pelletu jako podłoża, uzyskamy niezwykłą elastyczność oraz dzięki odpowiedniemu sposobowi produkcji wolne od bakterii podłoże.

Do głównych zalet pelletu niewątpliwie należy czystość jego użytkowania. Nie mówimy tutaj tylko o braku ingerencji w środowisko co o czystość w kotłowni. Dzięki temu, że pellet nie brudzi mamy możliwość napełnienia zbiornika w pełnej czystości. Pellet pozostawia także bardzo małą ilość popiołu co jest wielką zaletą, gdyż nie angażuje nas to w częste czyszczenie instalacji grzewczej. Często nawet użytkownicy wyciskają z pelletu co tylko się da i pozostawiony popiół wykorzystują jako naturalny nawóz we własnych ogrodach. Pellet wykorzystywany jest również w piecach wyposażonych w podajniki ślimakowe. Dzięki temu użytkowanie sprowadza się tylko do uzupełnienia zbiornika raz na kilka dni. Skoro już wspominamy o piecach warto zagospodarować odpowiednio dużo miejsca na kocioł spalający pellet. Dostęp do kotła powinien być możliwy z każdej strony, chociażby ze względów serwisowych. Należy również zagospodarować wystarczająco dużo miejsca na zbiornik oraz zasobnik wody. W pomieszczeniu trzeba zapewnić odpowiednią wentylację z racji zgazowywania paliwa. By zgazować porcję pelletu potrzebna jest odpowiednia porcja powietrza. Dlatego kotły na pellet posiadają dodatkowy nawiew. Ograniczona ilość powietrza podczas spalania pelletu grozi zjawiskiem niepełnego spalania. Konsekwencją niepełnego spalania jest unoszenie się czadu w pomieszczeniu. Dzięki odpowiedniej dawce powietrza uzyskamy pełną moc kotła.

 Skorzystaj z naszej pełnej oferty

Poznaj naszą szeroką ofertę usług oraz towarów

Jesteśmy blisko Ciebie

Sprawdź!