Jaki wybrać piec? Lepszy zasypowy czy z podajnikiem?

Każdy kto posiada własny dom ma poważny dylemat, gdy zbliżają się chłodne dni. Wybór opału na zimę może nie jest prosty, ale gdy już się zdecydujemy na dobry opał ze sprawdzonego składu opałowego będziemy mogli cieszyć się długim i przyjemnym ciepłem ogarniającym cały dom, czyniąc go niezwykle przytulnym. Żeby cieszyć się takim komfortem jesteśmy w trakcie budowania naszego domu, bądź podczas remontu zastanowić się jaki kocioł wybrać do ogrzewania naszego domu. Każdy chciałby, aby była to inwestycja na lata. Chcielibyśmy, aby również ta inwestycja nie zrujnowała naszego portfela pod względem awaryjności oraz ceny opału. Istotnym czynnikiem jest również bezobsługowość zakupionego kotła. Każdy ceni sobie komfort użytkowania, a jednak można bardzo łatwo o takowy zadbać. Na co zwrócić uwagę przy wyborze kotła piszemy tutaj(link). Dzisiaj zajmiemy się tematem komfortu użytkowania kotła. Mianowicie wybrać kocioł z podajnikiem, czy może wystarczy nam kocioł bez podajnika, czyli zasypowy. Odpowiedź wydawałaby się bardzo prosta, ale tylko z pozoru.

Moc kotła, a energochłonność naszego budynku

Na początku warto, by było się zastanowić jak bardzo ciepłolubny jest nasz budynek. Często nie mamy pojęcia ile będziemy potrzebowali energii do ogrzania naszego domu. Gdy nie znajdziemy odpowiednich danych w planach budynku to warto sięgnąć po przybliżone parametry. Do ogrzania 1m2 budynku z lat 80 i wcześniej będzie nam potrzeba 100W. Przyjmuje się, że takie budynki są bardzo słabo zaizolowane i występujące w nich straty ciepła są bardzo duże. To samo dotyczy się po prostu budynków słabo zaizolowanych, czyli nie ocieplonych.

Współczesne budownictwo jest całkiem dobrze ocieplone i nie występuje tak mocne zjawisko utraty ciepła. Nasze rozważania o wyborze kotła powinny zacząć się właśnie od określenia możliwej straty ciepła. Wszystko sprowadza się do tego, aby utrzymać jak najdłużej doprowadzone ciepło wewnątrz budynku. Nie jest żadną sztuką grzanie pełną parą, przy otwartych oknach. Przeciętne zapotrzebowanie nowego budynku powinno wahać się w granicach 50-70W/m2. Dla prostego rachunku widzimy, że dla małego, dobrze ocieplonego domku parterowego o wymiarach 100m2 (dla prostych obliczeń), wystarczy tylko 5kW. Warto zwrócić tutaj uwagę na to, że kotły często słabo radzą sobie z ciągłą praca na niskich mocach, dlatego warto dobrać odpowiedni kocioł do wymiarów naszego domu. Istotne jest tutaj właśnie to, aby mocno nie przestrzelić z mocą kotła, gdyż nie będzie to należało najekonomiczniejszych rozwiązań.

Dobry kocioł zasypowy

Kocioł zasypowy jest to najstarszy, najprostszy oraz najtańszy rodzaj kotła. Ponad połowę rynku Polskiego stanową właśnie kotły zasypowe. Są na tyle proste w swojej budowie i wytrzymałe, że możemy w nich użyć prawie każdego paliwa. Zyskały swoją złą sławę, właśnie przez możliwości jakie daje użytkownikom palenie czymkolwiek. Są to kotły, które są pozbawione jakiejkolwiek elektroniki. Obsługę danych kotłów przeprowadza się właśnie za pomocą własnych rąk.

Cechy dobrego kotła zasypowego

Cechy dobrego kotła zasypowego

 • Niewątpliwie do największych zalet kotłów zasypowych należy ich niska cena. Połączona z niską ceną opału stanowi świetny duet. Może nie dla naszego środowiska, ale na pewno znacząco nie uszczupli zasobności naszego portfela.
 • Jak często się mówi, jak się nie ma co się zepsuć to się nie zepsuje. I tak jest właśnie w tym przypadku. Kotły zasypowe ze względu na swoją prostą budowę nie są narażone na awarie. Wykorzystując jeszcze odpowiednio jakościowy rodzaj opału można cieszyć się takimi kotłami przez dziesiątki lat.
 • Również ze względu na swoją prostą budowę mogą spalić wszystko. Dzięki temu, że są uniwersalne możemy wybrać paliwo, które jest aktualnie najtańsze. Nie musimy przy tego typu kotłach zastanawiać, się nad tym co wrzucimy. Spali się wszystko od węgla, poprzez drewno, aż po śmieci. Od naszej wyobraźni i etyki zależy czym będziemy palić. Oczywiście zależy również od tego jaką moc chcemy uzyskać.

Warto tutaj nadmienić, że nie ma szkodliwego dla środowiska kotła oraz paliwa. Każde paliwo można spalić czysto. Wystarczy tylko prawidłowo użytkować dany kocioł i będziemy mogli w nim palić czysto.

 • Możemy rozbudwać dany rodzaj kotłów o akcesoria, które umożliwią nam cieszenia się większym komfortem pracy. By podnieść komfort użytkowania warto zastanowić się nad wyposażeniem kotłów zasypowych w automatyczne sterowanie.

Wady kotłów zasypowych

 • Niewątpliwie do największej wady kotłów zasypowych, gdy nie posiadamy odpowiednio zautomatyzowanego sterowania jest konieczność dorzucania do pieca. Niestety w tym rodzaju kotłów będziemy musieli dokładać opał co kilka godzin. Maksymalnie będziemy mogli wycisnąć dorzucania co 24h.
 • Do niewątpliwych wad należy zaliczyć również brak automatycznego sterowania spalania, czy podawania paliwa. Z racji tego, sami musimy dozować ilość podawanego opału. Ręcznie również odbywa się regulacja procesu spalania, co może wpłynąć również na żywotność, gdyż możemy być nieświadomi własnych błędów.
 • Automatyzacja w tych urzadzeniach sprowadza się często do montażu dmuchawy. Fachowcy odradzają korzystanie z dmuchawy z racji szybszego zużywania się paliwa. Zalecane jest tutaj doposażenie urządzenia w automatyczny miarownik spalania.

Efektywny kocioł z górnym spalaniem

Kotły z górnym spalaniem należą do najtańszych w zestawieniu. Swoją prostotą umożliwiają najbardziej prymitywną obsługę, czyli dorzucanie do pieca. Jak w każdym urządzeniu odpowiednio użytkowane może służyć długo oraz można w nim spalać czysto. Najczęstszym sposobem rozpalania tego typu kotła jest rozżarzenie porcji węgla na ruszcie, a następnie zasypanie tego nową porcją węgla. Jest to bardzo mało efektywne, ale mało osób ma tego świadomość. By otrzymać jak najbardziej przyjazne spalanie dla naszego środowiska powinniśmy kocioł ten rozpalać jak sama nazwa wskazuje od góry. Dzięki temu nie będziemy osiągali strat w paliwie oraz niepożądanego efektu dławienia się ognia w następstwie czego uwalniany jest czad.

Wybór kotła z górnym spalaniem

 • Gdy chcemy wybrać kocioł ze spalaniem górnym ważne, żebyśmy wybrali kocioł możliwie jak najwyższy, a zarazem jak najwęższy. Dzięki temu uzyskamy długie spalanie. Gdy kocił będzie szeroki, będziemy mieli do czynienia z bardzo szybko wypalającym się opałem.
 • Warto, abyśmy zadbali również o odpowiednie uszczelnienie drzwiczek. Ograniczy to dostawanie się niepotrzebnego powietrza do instalacji.
 • Fachowcy radzą pozbyć się dmuchawy, która przyczynia się do szybszego spalania naszego opału. Zamiast dmuchawy radzą zamontować automatyczny miarownik spalania. Pozwoli on na pełniejsze wykorzystanie potencjału drzemiącego zarówno w piecu jak i opale którego używamy do ogrzewania budynku.
 • Przy wyborze danego pieca możemy się spotkać z dwoma materiałami z których może być on skonstruowany. Mamy do wyboru mocną stal oraz żeliwo. Stalowe piece są tańsze i łatwiejsze w naprawie. Gdy następuje uszkodzenie żeliwa będziemy zmuszeni do wymiany całego elementu pieca. Żeliwo wytrzyma również parędziesiąt lat. Piece stalowe mogą nam służyć zarówno kilka jak i kilkanaście lat.

Piece ze spalaniem dolnym

Z jakością kotłów dolnego spalanie również idzie ich cena. Jeżeli zdecydujemy się z tym rodzajem kotła, będziemy mogli liczyć na znaczne oszczędności względem pieców górnego spalania. Kotły dolnego spalania dają bardziej jakościowe spalanie i nie są tak kopcące. Umożliwiają również ciągłą pracę urządzenia bez potrzeby wygaszenia pieca, w celu jego oczyszczenia. Oczywiście, gdy będziemy palić kiepskiej jakości opałem pozostawiającym szlakę, będziemy musieli częściej do niego zaglądać. Gdy będziemy używali opału dobrej jakości, wystarczy jedynie podawać paliwo w odpowiednich ilościach i cieszyć się długo i wydajnie działającym urządzeniem.

Przy wyborze kotła dolnego spalania ważne abyśmy zwrócili uwagę na:

 • Tutaj również mamy do wyboru stal lub żeliwo jeżeli chodzi o materiał z którego będzie wykonany kocioł. Jeżeli posiadamy kocioł stalowy, istotną zaletą będzie, gdy okolice palnika będą ceramiczne. Umożliwi do dokładniejsze spalanie.
 • Przy ukształtowaniu naszego pieca ważne, żeby był on szerszy u dołu oraz węższy u góry. Dzięki temu komora zasypowa nie będzie klinowała opału.
 • Niezbędnym elementem kotła dolnego spalania powinien być ruchomy ruszt. Umożliwi ona bardzo proste oczyszczenie rusztu z popiołu. Wystarczy przechylenie wajchy umieszczonej na zewnątrz pieca, aby prostym ruchem wyczyścić ruszt. Umożliwia to ciągłą pracę kotła. Gdy opalamy dobrej jakości opałem funkcja ta umożliwia czyszczenie kotła bez jego wygaszania.
 • By efektywnie spalać nasze paliwo warto pomyśleć o pochylonym ruszcie skierowanym ku palnikowi. Dzięki temu opał będzie miał łatwiejszą drogę do przebycia, by się efektywniej spalać.

Kotły z podajnikiem. Wygodne tanie ogrzewanie.

Producenci wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu bardziej wymagających klientów stworzyli kotły z podajnikiem. Osoby chcące tanio i efektywnie ogrzewać dom nie zawsze dysponują chwilą czasu, by dorzucać do pieca. Oferta ta jest skierowana właśnie do takich osób, które nadal chcą korzystać z najtańszego paliwa opałowego jakim jest węgiel oraz mieć pełen komfort posiadania bezobsługowego urządzenia.

W pełni automatyczny kocioł z podajnikiem

Niewątpliwą zaletą kotłów podajnikowych jest ich automatyka. W tej chwili jest ona już na tyle zaawansowana, że obsługi może podjąć się osoba nawet nie lubiąca zbytnio zagłębiać się w sposoby palenia paliwem stałym. Do tej pory niestety nie była to procedura maksymalnie automatyczna i użytkownik był zmuszony ustawiać w nich bardzo dużo parametrów. Od niedawna możemy cieszyć się pełną automatyką, wystarczy jedynie wybór paliwa z którego będziemy korzystać i włączenie kotła. Nie musimy się znać już na mocy nadmuchu dmuchawy czy czasie podawania opału. Dzięki temu nie musimy już pojawiać się w kotłowni praktycznie nawet do tygodnia czasu.

Dobrej jakości węgiel. Przedłuży żywotność kotła

Jedynym ograniczeniem kotłów podajnikowych jest potrzeba zakupu paliwa o określonych rozmiarach, gdyż możemy palić tutaj nawet najbardziej popularnym węglem orzechem, ale musi być on rozdrobniony do postaci groszku. Najlepiej, gdyby jeszcze węgiel ten był jak najbardziej pozbawiony kamieni, by nie niszczył się ślimak podajnika. Oczywiście uwzględniając to, że będziemy mieli automatyczne urządzenie w kotłowi musimy zadbać o dostawę prądu do tej maszyny.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kotła z podajnikiem?

 • Przy wyborze kotła podajnikowego warto zwrócić uwagę na to, aby zasobnik węgla był jak największy. Umożliwi nam to dłuższe podawanie paliwa, a tym samym nie będziemy zmuszeni tak często odwiedzać kotłownię. Możemy zadbać również o jak największy pojemnik na popiół, byśmy nie musieli tylko dorzucać opału, ale również nie musieli odwiedzać kotłowni tak często na oczyszczenie z popiołu.
 • Warto dowiedzieć się jakimi paliwami może być zasilany nasz piec. Warto by był on jak najbardziej uniwersalny, dzięki temu będziemy mogli spalać nawet gorszej jakości węgiel i układu nie uszkodzi nawet gorszej jakości miał.
 • Jeżeli chcemy odwiedzać kotłownię jak najrzadziej oraz cieszyć się oszczędnościami warto zaopatrzyć nasz kocioł w jak najbardziej zaawansowany automatyczny sterownik. Dzięki temu nie będziemy musieli zagłębiać się w sposób spalania konkretnego rodzaju opału. Zupełnie inne parametry ustawiamy dla groszku, ekogroszku w drastycznie inny sposób postępujemy z zasilaniem naszego pieca pelletem. Twoja wizyta w kotłowni ograniczy się jedynie do ustawienia zakresu temperatur.

Wybór kotła zależy od stopnia wygody

Dlatego jeżeli zależy nam na jak największej bezobsługowości warto, abyśmy rozważyli kocioł z podajnikiem. Unikniemy wtedy częstych wizyt w kotłowni oraz będziemy mogli dużo sprawniej spalać opał. Nie unikniemy przy tym większych kosztów zarówno kotła z podajnikiem jak i opału. Opał powinien być przystosowany do tego, aby mógł być on transportowany przez podajnik. Złej jakości węgiel z zanieczyszczeniami może w łatwy sposób uszkodzić ślimak. Szlaka pozostawiona przez węgiel kiepskiej jakości źle wpłynie na pracę ślimaka, a kamienie występujące w nieoczyszczonym węglu będą blokować taśmę. Przy wyborze kotła bez podajnika będziemy mieli dużo większe oszczędności niestety będziemy musieli liczyć się z tym, że częściej będziemy odwiedzali kotłownię.

Wybór paliwa do kotła

Przy wyborze kotła warto również dowiedzieć się nie tylko jakie paliwo będzie odpowiednie do zasilania naszego urządzania, ale również czy w okolicy znajdziemy dany rodzaj opału. Jedną z najważniejszych decyzji będziemy musieli jednak opierać na zasobności lokalnego składu opału. Dobre składy opału zawsze będą dobrze wyposażone i umożliwią nam zakup dobrej jakości opału. Fachowcy doradzą również w wyborze lub możliwościach mieszania poszczególnych rodzajów opału. Do uniwersalnych urządzeń na ekogroszek oraz pellet przy paleniu pelletem warto od czasu do czasu wrzucić również ekogroszek z racji oblepiania żywicą przy spalaniu pelletu. Wrzucenie porcji węgla rozwiąże ten problem i umożliwi długą pracę urządzenia.

 Skorzystaj z naszej pełnej oferty

Poznaj naszą szeroką ofertę usług oraz towarów

Jesteśmy blisko Ciebie

Sprawdź!