Jaki rodzaj opału wybrać do ogrzewania domu?

Wiele osób marzy o pięknym domu w dogodnej okolicy. Solidne fundamenty rodzinnego ciepła i spokoju. Własny teren i miejsce, gdzie można wypoczywać. Spełnienie mężczyzny zapewniającego dostatek i życie w wygodzie dla własnej rodziny. Spełnienie kobiety jako miejsce, gdzie może się realizować jako pani domu. Dom z białym płotkiem i wielkim ogrodem. Na środku ogrodu zasadzone przez mężczyznę wielopokoleniowe drzewo. Dla wielu luksus, dla innych scheda. Marzenie nie tylko do osiągnięcia, ale również miejsce o które trzeba zadbać.

Tanie źródło ogrzewania?

Każdy przy budowie domu staje przed wyborem sposobu jego ogrzewania. Więcej o wyborze pieca doradzamy tutaj (link). Cokolwiek wybierzemy jako źródło ogrzewania naszego przytulnego gniazdka będziemy musieli się zmierzyć z opiniami na temat wydajności źródeł ogrzewania. Wiele osób w dzisiejszych czasach stawia na ekologiczne źródła ogrzewania. Często patrzy się tylko na efekt końcowy bez zagłębiania się w dany temat. Czy częściowe przejście na ekologiczne źródła ogrzewania nie mija się z celem? Można by pomyśleć, że mówiąc o odnawialnych źródłach energii będziemy mieli same korzyści i inwestycję na lata. Bo przecież jak jest odnawialne to mamy cały czas napływ świeżej energii, którą będzie można spożytkować bez końca. Niestety odnawialne źródła energii nie są najtańsze. Często znacznie przekraczają budżet przeciętnego zjadacza chleba. Jeżeli nawet już dotrzemy do odnawialnego źródła energii, które będziemy eksploatować bez ograniczeń z pomocą przyjdzie państwo i zabierze nam nasze korzyści w postaci podatków, regulacji, norm, a nawet zasad dobrych obyczajów.

Ekologiczne ogrzewanie? Nie takie ekologiczne

Zazwyczaj zagłębienie się w tematykę źródeł energii i ogrzewania otwiera oczy wielu osobom. Najważniejszy zagadnieniem jest to, że energię trzeba z czegoś, bądź jakoś pozyskać i tak nasz ekologiczny prąd najczęściej jest uzyskiwany z elektrowni, która zasilana jest paliwami kopalnianymi, najczęściej naszym poczciwym sprawdzonym węglem. Wszelkie domostwa szczycące się ekologicznym spalaniem olejowym i minimalną emisją spalin, cofając się do zagadnień produkcji danego paliwa dopiero wtedy rozumieją z jak wielkim trudem i jakimi nakładami energii uzyskiwany jest olej opałowy. To czego my nie wyemitujemy do atmosfery kilkukrotnie emitowane jest podczas procesu produkcji. Nic w przyrodzie nie ginie. To samo mamy podczas produkcji wszelkiego rodzaju paneli słonecznych oraz innych narzędzi do pozyskiwania energii. Również trzeba, gdzieś to wszystko składować. Tak mocno reklamowane teraz pompy ciepła degradują otaczające je środowisko wychładzając otoczenie i wytrącając je z naturalnej homeostazy. Każde działanie ma jakiś skutek.

Ogrzewanie ekologiczne. Czy w pełni ekologiczne?

Odchodząc od tematu ogrzewania domu możemy tutaj przyrównać cały proces do poruszania się samochodami hybrydowymi. Fantastycznie jest takowy posiadać będąc Eko i oszczędzając paliwo, ale… Zwróćmy uwagę na to, że taki samochód kosztuje nie małe pieniądze. Te tańsze można nabyć już za dziesiątki tysięcy złotych, ale „coś sensownego” przekracza setki tysięcy złotych. Już na samym początku mamy wielką inwestycję oraz wielką nadzieję, że inwestycja ta zwróci się chociaż długoterminowo. Lecz płacz znowu następuje, gdy pan Mietek z młotkiem oraz gumką recepturką z zaprzyjaźnionego zakładu mechanicznego nie poradzi sobie z kalibracją oraz usterką. Niezbędna będzie tutaj fachowa pomoc, która oczywiście słono kosztuje, a wizja oszczędności znacząco przedłuża się w czasie. Wiele osób tłumaczy i zasłania się wtedy ideologią bycia Eko, zagryzając wargi i zaciskając pasa. Zwróćmy uwagę na to, że narzędzia służące do pozyskiwania energii ekologicznej często nie są urządzeniami pasywnymi. Wszelkiego rodzaju piecyki gazowe posługują się energią elektryczną, pompy ciepła wiatrowe, wodne, mieszane posługują się energią elektryczną, która jednak słono kosztuje. Zwróćmy uwagę na to iż w analogicznym przykładzie samochodów hybrydowych, alternatywne źródło zasilania jakim jest prąd elektryczny, jedynie wspiera główne źródło zasilania jakim jest dalej benzyna.

Rozwojowe technologie

Warto zastanowić się co w dłuższej perspektywie da nam więcej korzyści. Długofalowe pozorne inwestycje mogą znacznie ograniczyć zdolności finansowe na pokrycie bieżących wydatków. Każdy wie jak dużą pełną niespodzianek jest inwestycja w postaci budowy domu, bądź decydowania się na jego rozbudowę. Często bardzo racjonalnym podejściem jest korzystanie z już sprawdzonych od dziesięcioleci źródeł ogrzewania. I jeżeli ktoś wyrazi tuta swoją opinię, że jak to? Polska leży na ogromnych złożach węgla, a ja będę zasilał budżety innych państw, przecież jest tyle rozwiązań ekologicznych. Na szczęście jest również skuteczny kompromis pomiędzy byciem Eko i oszczędnościami. Wysoce ekologicznymi paliwami okazują się tutaj ekogroszek, oraz pellet drzewny. Warto zwrócić tutaj uwagę na coraz to bardziej zaawansowane wydajnościowo jak i ekologicznie kotły grzewcze, które umilą skuteczne ogrzewanie nawet największych powierzchni.

 Skorzystaj z naszej pełnej oferty

Poznaj naszą szeroką ofertę usług oraz towarów

Jesteśmy blisko Ciebie

Sprawdź!