Jaki rodzaj opału wybrać do ogrzewania domu?

Przy wyborze kotła na paliwo stałe warto zastanowić się jaki rodzaj paliwa będzie dostępny jeszcze za 5 czy 10 lat. Wybór kotła opałowego jest jedną z najistotniejszych inwestycji dlatego warto podjąć ją rozsądnie. Należy zastanowić się jakim paliwem będziemy dysponować, rodzajem obsługi, parametrami. Dzięki odpowiedniemu dobraniu kotła będziemy mogli cieszyć się dużą wydajnością przy niskich kosztach eksploatacji.

W dobie inwestycji w nowe technologie przy ogrzewaniu naszego domu paliwami stałymi tj. węglem, drewnem czy pelletem możemy zadbać zarówno o wysoką wydajność cieplną jak i ekologię. Konstrukcje najnowszych kotłów grzewczych spełnią wymagania koneserów estetyki. Minęły czasy topornych mało ustawnych konstrukcji. Teraz idealnie dopasujemy urządzenie do pomieszczenia, w którym będzie nasze centrum dowodzenia ciepłem, zachowując przy tym bardzo estetyczny wygląd całej konstrukcji. Producenci zaczęli coraz bardziej dbać o naszą wygodę i urządzenia wyposażone zostają w coraz to wydajniejsze podajniki. Podajniki w piecach na paliwa stałe znacznie przyczynią się do zapewnienia nam komfortu i ograniczą wizyty w pomieszczeniu grzewczym.

Rodzaje paliwa do kotłów

Każdy ma inne wymagania co do pieca grzewczego. Jeden chce mieć tanie ogrzewanie, inny patrzy na ekologię, jeszcze inny będzie chciał jak najwięcej bezobsługowości. Już na początku możemy tutaj powiedzieć, że jeżeli chcemy jak najczęściej chodzić do pomieszczenia w którym znajduje się piec grzewczy powinniśmy odrzucić drewno opałowe. Spala się dość szybko i potrzebuje znacznej uwagi.

Jeżeli nie chcemy odwiedzać pieca co 2 godziny to pomyślmy lepiej o innym rodzaju paliwa. Jeżeli nie weźmiemy jeszcze pod uwagę w swoich obliczeniach jakości naszego kotła oraz jakości kupowanego drewna będziemy potrzebowali 2-3 razy więcej opału niż zakładamy. Pamiętajmy, że drewno bardzo szybko chłonie wilgoć i potrzeba bardzo długiego okresu czasu oraz odpowiednich warunków, by osiągnęło optymalną wartość opałową. To samo dotyczy się kotła opałowego.

Gdy nie mamy najnowszej jakości kotła, nie rzucajmy się na najlepszy rodzaj drewna. Niestety nie ma tutaj korelacji między dobrej jakości paliwem, a podniesieniem tym samym efektywności pieca. Jeżeli już z góry możemy odrzucić tutaj drewno opałowe to lepiej od razu spójrzmy przychylnym okiem na węgiel. Tutaj również mamy wiele pułapek. Nie możemy patrzeć tylko i wyłącznie na cenę. Skuszeni ceną taniego węgla z niesprawdzonego źródła narażamy się również na wielkie straty. Węgiel taki jest słabo oczyszczony i sporą jego część stanową kamienie. Już nie mówimy tutaj o przepłacaniu, ale również o tym, że w naszym piecu pozostaje bardzo dużo zanieczyszczeń, które bezpośrednio przekładają się na prace i żywotność naszego pieca.

Najlepiej zaufajmy sprawdzonym składom opałowym działającym na rynku już od wielu lat. Dzięki temu będziemy wiedzieć, że mamy do czynienia z najwyższej jakości węglem. Nawet, gdy będziemy chcieli poczynić pewne oszczędności skłaniając się do mieszania węgla najwyższej jakości z mniej energetycznym węglem, wszystko zostanie wykonane pod okiem ekspertów oraz w odpowiednich proporcjach.

Jaki kocioł wybrać do naszego domu

Warto zapoznać się z ofertą, gdyż mamy naprawdę szeroki wybór. Każdy rodzaj pieca będzie miał swoje warianty, które będą przedstawiały ofertę podstawową oraz naszpikowanie innowacjami. Dlatego warto poczytać i rozeznać się z rynkiem. Jak już wiemy możemy wybrać kocioł na dowolny rodzaj paliwa. W kotłach starszego typu możemy z przymrużeniem oka palić czym się nam tylko podoba, ale największa efektywność otrzymamy, gdy będziemy mieli jasno sprecyzowany rodzaj paliwa. Oczywiście możemy dopuścić możliwość elastyczności czyli dostosowania w późniejszym okresie naszego kotła do palenia innym rodzajem paliwa. Wybór zależy od nas. Możemy palić zarówno węglem, drewnem, pelletem, brykietem, różnego rodzaju zrębkami jak i o dziwo słomą. Następnym pytaniem, które powinno nam się nasunąć to jak często chcemy odwiedzać nasz kocioł. Ważny jest tutaj stopień automatyzacji spalania. Dzięki niemu dobierzemy odpowiedni rodzaj kotła do naszych potrzeb. Bardziej zaawansowane kotły będą potrzebowały mniej obsługi, gdyż automatyczne zapłony będą regulowały na zmiany temperatury, a podajniki umożliwiały automatyzację w dostarczaniu paliwa.

Najprościej ujmując do pomieszczenia grzewczego będziemy zmuszeni zejść tylko raz na tydzień. Inaczej jest w przypadku kotłów z regulacjami mechanicznymi i bez podajników. Użytkownicy takich kotłów są zmuszeni do ręcznego uzupełniania paliwa oraz ustawiać stopień spalania paliwa. O zaletach i wadach poszczególnych kotłów dowiesz się więcej tutaj .

 Skorzystaj z naszej pełnej oferty

Poznaj naszą szeroką ofertę usług oraz towarów

Jesteśmy blisko Ciebie

Sprawdź!