Jak transportować lodówkę podczas przeprowadzki?

Na rynkach zachodnich coraz częściej odchodzi się od posiadania lodówki w mieszkaniach. W dużych aglomeracjach ludzie żyją w takim tempie, że wszystko odbywa się na zewnątrz. Praca w korporacji do późnych godzin zmusza jednak do tego, aby posiłki odbywały się na mieście. W Polsce mamy tyle wolnego czasu, że możemy pozwolić sobie na posiadanie lodówki. No chyba, że tak jak na rynkach wschodnich bez przeliczania na złotówki, kawa w kafejce nie będzie kosztowała 10 monet, a jedynie 0,5. Dlatego skupmy się na tym, że lodówka będzie nieodłącznym elementem wyposażenia naszego domu. Jeżeli kupujemy nową lodówkę, wszystkim zajmie się sklep. Jeżeli mamy lodówkę naszych marzeń i absolutnie nie chcemy się jej pozywać warto porządnie przygotować się do jej transportu. Zdawałoby się to proste urządzenie i nie będzie trzeba zbytnio się głowić podczas transportu. Niestety jest kilka niuansów o których trzeba wiedzieć, żeby nie spotkać się z niemiłymi niespodziankami w nowym miejscu.

Aby przygotować lodówkę do transportu należy wykonać następujące czynności:

 • Podstawowym elementem procesu jest wyłączenie lodówki kilka godzin wcześniej. Często w instrukcji obsługi jest napisana ile godzin potrzeba dla danego sprzętu. Najczęściej jest są to 2-4 godziny przed przemieszczaniem urządzenia.
 • Ważne, aby wyjąć ze środka wszystkie ruchome elementy. Nawet, gdy wydaje nam się, że półka lub pojemnik nie są ruchome, musimy się ich pozbyć. Warto powyjmować te elementy, gdyż mogą zniszczyć wnętrze naszej transportowanej lodówki. Najlepiej wyjąć je na zewnątrz lub złożone wszystkie razem zabezpieczyć taśmą, tak aby były jak najbardziej stabilne.
 • Lodówka posiada najczęściej zamrażalkę, dlatego warto zadbać o to, aby w środku nie było już ani grama lodu. Zamrażalka powinna być osuszona, gdyż woda nie jest najlepszym przyjacielem urządzeń elektrycznych.
 • Tak jak w przypadku transportu szafek, ważne jest, aby zabezpieczyć drzwi przed otwieraniem się w trakcie transportu lodówki. Aby się przed tym zabezpieczyć warto okleić drzwi lodówki taśmą klejącą. Uchroni to drzwi przed otwieraniem się, a tym samym wszelkimi uszkodzeniami.
 • Czy transportować lodówkę na płasko? Tutaj jest kwestia sporna, warto trzymać się zaleceń producenta i raczej nie schodzić poniżej 45* podczas transportu.
 • Istotnym jest, aby znosić bądź też wnosić lodówkę drzwiami do przodu. Skraplacz powinien być skierowany ku dołowi.
 • W miejscu docelowym wstrzymać się z uruchomieniem lodówki nawet do 12 godzin. Im większa liczba godzin, tym będziemy mieli większą pewność, że nasza lodówka posłuży jeszcze długie lata.
 • Aby dodatkowo zabezpieczyć lodówkę można ją owinąć w folię bąbelkową lub folię stretch. Sposób pakowania zależy tutaj od preferencji pracowników firmy transportowej. Głosy za tą metodą mówią, że urządzenie zostanie dodatkowo mocno zabezpieczone. Głosy sprzeciwu podają argument, że folie te są śliskie i ciężko będzie utrzymać dane urządzenie stabilnie. Dany problem można rozwiązać jednym prostym sposobem. A mianowicie zrobić w folii przestrzenie na chwyt. Dzięki temu będziemy mieli kompromis pomiędzy dwoma metodami.
 • Podczas wnoszenia bądź znoszenia lodówki ważne jest, aby nie chwytać za słabo przymocowane elementy. Nie wolno chwytać skraplacza, gdyż jest praktycznie pewne, że ulegnie on uszkodzeniu.
 • Znoszenie oraz wnoszenie lodówki odbywa się najczęściej w dwuosobowych zespołach. Osoba będąca u dołu lodówki musi znaleźć punkty, które są przeznaczone do transportu lodówki. Są to specjalne punkty, które umożliwiają bezpieczny i pewny chwyt lodówki podczas transportu. Nazwane są jako trawers i znajdują się u podstawy każdej lodówki.
 • Zalecany transport lodówki powinien odbywać się pionowo. Jest to sposób zalecany przez producenta i wydaje się on być najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Gdybyśmy się jednak zdecydowali na transport w poziomie warto pamiętać o tym by kompresor zawsze znajdował się niżej niż pozostała część lodówki. Dlatego jeżeli mamy usytuowany kompresor z lewej strony lodówki, przewozimy ją na lewym boku. Gdy sytuacja jest odwrotna i kompresor jest ustawiony po prawej stronie, analogicznie bezpieczniejsze będzie przewożenie lodówki na prawej stronie. Po przetransportowaniu lodówki na miejsce docelowe należy odczekać z jej uruchomieniem 12-24h z racji tego, by olej spłynął z układu i nie pozostały żadne jego resztki w przewodach. Olej będący jeszcze w obiegu może spowodować awarię. Nie zaleca się również przewożenia lodówki w pozycji poziomej z powodu zawieszenia kompresora na sprężynach. Wszelkiego rodzaju elementy, takie jak rurki doprowadzające gaz mogą ulec uszkodzeniu. Warto zapoznać się z instrukcją obsługi i trzymać się warunków transportu urządzenia.

 Skorzystaj z naszej pełnej oferty

Poznaj naszą szeroką ofertę usług oraz towarów

Jesteśmy blisko Ciebie

Sprawdź!