Ekologia i wygoda w ogrzewaniu domu. Pellet drzewny kontra węgiel ekogroszek

Zewsząd docierają do nas informacje, a nawet nakazy bycia Eko. Palenie węglem mimo, że polska leży na ogromnych jego złożach jest non stop normowane. Potrzeba zakładania filtrów na każde urządzenie wydzielające szkodliwe substancje. Wszechobecne normy przywracają o zawrót głowy. No niestety często jesteśmy zmuszeni do tego, by się dostosować. Rynek ten będzie stopniowo rósł, ale łudzi się ten kto myśli, że ludzie przestaną palić różnymi rodzajami śmieci. Użytkowników węgla jak i śmieciarzy wrzuca się do jednego worka z racji tego, że w tradycyjnym kotle węglowym wytrzymującym ogromne temperatury możemy praktycznie spalić wszystko. Mało kto zastanawia się nad tym, dlaczego w ogóle przypisano taką złą sławę niektórym materiałom opałowym.

Nie ma złego materiału opałowego

Nie ma złego lub szkodliwego materiału opałowego, po prostu są to paliwa nieumiejętnie wykorzystywane. Zauważmy, że dym z komina nie różni się znacząco od dymu papierosowego. W obu typach dymu występują głównie węglowodory. Trzeba nadmienić, że każde paliwo da się spalić czysto. Jeżeli zapewnimy optymalne warunki dla spalania drewna lub węgla uzyskamy śladowe ilości złych substancji. Te złe substancje są niczym innym jak wynikiem nieumiejętnego spalania paliwa opałowego. Więcej o sposobach znajdziemy tutaj (link). Gdy paliwo jest nie do końca spalone efektem jest właśnie bardziej widoczny dym z komina. Nie ważne co to będzie za paliwo.

Co lepsze Pellet czy Ekogroszek?

Wracając o kwestii ekologii coraz częściej wykorzystuje się przedrostka Eko w produktach opałowych. Najnowszym oraz najbardziej osławionym jest właśnie pellet drzewny. Niewątpliwie wiedzie prym wśród paliw stałych do ogrzewania naszych domów. Najczęściej zestawia się go z olejem opałowym. Czy słusznie? Raczej niekoniecznie, gdyż wytworzenie oleju opałowego mija się z jego ekologią. Mało kto spogląda na to jak produkt powstaje. Również cena oleju opałowego dyskwalifikuje go w tym zestawieniu, gdyż chcielibyśmy jak najmniej odczuć skutki bycia Eko w naszym portfelu. Składy opałowe wyszły naprzeciw wymaganiom konsumentów uatrakcyjniając swoją ofertę o ekogroszek.

W tej chwili istnieje swoisty spór pomiędzy wyższością jednego paliwa nad drugim. By pogodzić zwaśnionych użytkowników swoją ofertę wzbogaciły również firmy produkujące piece. Wzbogaciły swoją ofertę o piece umożliwiające spalanie zarówno węgla ekogroszku jak i pelletu. Lecz spór nadal trwa.

Pellet będzie dobrym rozwiązaniem jeżeli zależy Tobie na czystości

Pellet jest granulatem powstałym ze sprasowanie zrębków drewna. 70% granulatu tworzą zrębki drzew iglastych pozostałość należy do roślin liściastych. Cała kompozycja trzyma się dzięki ligninie zawartej w roślinach. Jak widać z opisu jest to proces ekologiczny i tak samo ekologicznym staje się spalanie pelletu. Nie będzie on również brudził pomieszczeń. Co najwyżej może pylić, ale w procesie spalania postaje znikoma ilość pyłu mniej niż 1%. Podczas uzupełniania pojemnika na pellet również zbytnio się nie ubrudzimy. Pellet pakowany jest najczęściej w worki 15 lub 25kg, przez co jest on wygony zarówno w użytkowaniu jak i składowaniu. Jeżeli nie mamy wystarczająco dużo miejsca w kotłowni zawsze możemy składować pellet w części mieszkalnej bez ryzyka ubrudzenia całego domu. Pelletu oraz ekogroszku możemy używać w piecach z podajnikami także tutaj bezobsługowość pieców na oba paliwa będzie bezsprzeczną zaletą.

Bezsprzeczną zaletą palenia pelletem jest na pewno unikalna cecha kotłów wykorzystujących ten materiał grzewczy. Kotły na pellet posiadają unikalną funkcję samoistnego rozpalania oraz gaszenia opału. Jest to na pewno dużo wygodniejsze rozwiązanie, gdy piec centralny służy również do ogrzewania wody w naszym domu.

Do wad wykorzystywania pelletu jako głównego paliwa do ogrzewania naszego domu jest jego składowanie. Musi być on przechowywany w szczelnie zamkniętych workach. Najlepiej gdyby był on składowany w suchych, zamkniętych pomieszczeniach. Oczywiście jest możliwość jego składowania w otwartych wiatach na świeżym powietrzu, lecz musimy się liczyć z tym, że worki mogą nie zachować szczelności i stracimy bardzo dużo na właściwościach cieplnych naszego paliwa. Każdy wchłonięty procent wilgoci przyczyni się do zmniejszenia wydajności naszego paliwa. Co do kaloryczności jest ona również wadą pelletu. Jest to co prawda dość kaloryczny opał. Pellet osiąga kaloryczność zbliżoną do 20 MJ/kg. Jest to moc wystarczająca na łagodne zimy w celu zapewniania komfortowej temperatury. Niestety przy większych mrozach może nam zabraknąć mocy.

Nie każdy piec o palenia pelletem

Nie każdy wspomina również o jednej wadzie palenia uniwersalnym piecem na obydwa paliwa. Mianowicie palenie pelletem w palniku retorowym odbywa się na odpowiedzialność użytkownika z racji tego, że istnieje pewne ryzyko. Podczas spalania pelletu pozostaje szlaka powstała z żywicy, która powoduje przywieranie opału, a tym samym występuje duży opór podczas przemieszczania paliwa co w następstwie uszkadza zabezpieczenia. Żeby nie uszkodzić podajnika możemy raz na jakiś czas dokonać czyszczenia ze szlaki. Możemy również raz na jakiś czas wrzucić twardy węgiel, który częściowo oczyści drogę przemieszczania się paliwa z powstałej szlaki. Unikniemy tym samym uszkodzenia naszych mechanizmów podajnikowych.

Jeżeli chcemy używać jako głównego lub dodatkowego paliwa pelletu rozwiązaniem może być nabycie dodatkowego paleniska biomasy, które z powodzeniem umożliwi nam w pełni wykorzystanie zalet ogrzewania domu pelletem.

Uniwersalny ekogroszek

Za pewne dużo więcej wiadomo każdemu o ekogroszku. Jest to uniwersalne paliwo bardzo często używane przez użytkowników kotłów. Co nie zmienia faktu, aby wykorzystać pełne możliwości płynące z ogrzewania domu ekogroszkiem warto mieć odpowiednio przystosowany piec do wykorzystywania tego rodzaju paliwa. Tutaj również odczujemy wielką wygodę w użytkowaniu ekogroszku z racji, że piece wykorzystujące ekogroszek wyposażone są w specjalne podajniki. Piece te posiadają odpowiedniego rodzaju sterowniki, które również utrzymają odpowiednią temperaturę w całym domu. Węgiel ekogroszek również nabędziemy w wygodnych workach, które możemy wygodnie składować oraz wygodnie opróżniać do zasobnika kotła.

Ekogroszek odznacza się dużo wyższą wartością opałową i idealnie nada się do palenia w bardzo mroźne dni. Zużyjemy go również dużo mniej niż pelletu. Dzięki piecom wyposażonym w palniki retorowe cała to moc nie zostanie spożytkowana od razu. Moce ekogroszku będzie mogła zostać uwalniana stopniowo, by równomiernie i w długim okresie czasu ogrzewać nasz dom. Pod tym względem dobrej jakości ekogroszek bezapelacyjnie wygrywa w zestawieniu z pelletem. Pellet może być stosowany co najwyżej do chłodnych dni, by utrzymać optymalną temperaturę, lecz nie spodziewajmy się, że wyciśniemy z niego więcej w naprawdę mroźne dni.

Koszt palenia pelletem oraz ekogroszkiem

Gdy mówimy o koszcie ogrzewania naszego domu wygrywa ekogroszek. Węgiel ekogroszek w tym przypadku będzie i tańszy i dzięki swojej wysokiej kaloryczności będziemy mogli dużo mniej zużyć tego paliwa do ogrzania naszego domu. Można przyjąć, że jeżeli będziemy chcieli zużyć 3 tony ekogroszku w okresie grzewczym, to z powodzeniem będziemy musieli zaopatrzyć się w dodatkową tonę jeżeli będziemy chcieli ogrzewać dom pelletem. Przy obecnych cenach ponad 4 tony pelletu w zestawieniu z 3 tonami ekogroszku to jednak spory koszt.

Mimo tego, że pellet może być bardziej przyjazny w użytkowaniu, jego głównym atutem jest tutaj czystość użytkowania to jednak w wielu domostwach przy tym samym komforcie i bezobsługowości w zestawieniu wygra jednak węglowy odpowiednik czyli ekogroszek.

 Skorzystaj z naszej pełnej oferty

Poznaj naszą szeroką ofertę usług oraz towarów

Jesteśmy blisko Ciebie

Sprawdź!